Under 19s awards

P1090092

Pirates Youth Player of the Year Mark Stewart with Head Coach Jim Dorman

Friday 30 October saw the club celebrate the 2015 successes of our youth and junior teams with a special awards night held at our home ground of Hamilton Rugby Club.

From a second trip to youth BritBowl for Pirates Youth and another good season as wildcard runners up for the Hamilton Buccaneers, to the junior team winning their first league game, there were a lot of positives to look back on.  Not to mention members of the Buccaneers and Junior team being selected to play for the GB Junior national programme team in Denmark and accepted to the Bristol Academy of Sport.

Over 100 players, coaches, friends and family were there to see 21 awards presented across our three teams.  A huge thank you to everyone who helped make it an amazing evening, in particular Junior Head Coach Matthew Davies who was MC for the evening.

Here’s a note of the winners and runners up in full for Hamilton Buccaneers, East Kilbride Pirates Youth and East Kilbride Pirates Junior! 

Lineman of the Year – Junior only

  • Winner – Paul McLennan
  • Runners up – Gus McIntosh, Gary Hunter

Special Teams Player of the Year – junior only

  • Winner – Stuart Gilmour
  • Runners up – Gavin Russell, Ollie Wesley

Rookie of the Year

  • Hamilton Buccaneers winner – Adam Fitzpatrick
  • Runners up – Leonard Crainie, Joe Epemolu, Chris Dworczyk
  • East Kilbride Pirates youth winner – Scott McKigen and Ben Gallacher
  • Runners up – Simon Fish, Cameron Hynd-Gaw
  • East Kilbride Pirates junior winner – Keir Bell
  • Runners up – Gary Hunter, Mark Stewart


Most Improved Player of the Year

  • Hamilton Buccaneers winner – Lewis Smith
  • Runners up – Struan Bailey, Craig Sanders
  • East Kilbride Pirates youth winner – Declan Kelly
  • Runners up – Kerr Gildie, Mark Stewart, Jack Cochrane
  • East Kilbride Pirates junior winner – Ryan Miller
  • Runners up – Keir Bell, Martin Gallagher


Offensive Player of the Year

  • Hamilton Buccaneers winner – Struan Bailey
  • Runners up – Scott Dunnachie, Aidan Gallacher, Youssef Betout
  • East Kilbride Pirates youth winner – Cameron Ross
  • Runners up – Scott McKigen, Ben Devine, Sam Montgomerie
  • East Kilbride Pirates junior winner – Nick Kosic
  • Runners up – Stephen McCluskey, Paul McMahon

Defensive Player of the Year

  • Hamilton Buccaneers winner – Craig Sanders
  • Runners up – Cal McGeechan, David Carswell
  • East Kilbride Pirates youth winner – Mark Cochrane
  • Runners up – Jack Cochrane, Cameron Hynd-Gaw, Cameron Harrison, Mark Stewart, Declan Kelly
  • East Kilbride Pirates junior winner – Gavin Russell
  • Runners up – Kyle Gold, Ross Edwin

Players’ Player of the Year

  • Hamilton Buccaneers winner –  Struan Bailey
  • Also receiving multiple nominations – Gary Hunter, Cal McGeechan, Martin Gallagher
  • East Kilbride Pirates youth winner – Jack Cochrane
  • Runners up – Mark Stewart, Mark Cochane
  • East Kilbride Pirates junior winner – Gary Hunter
  • Also receiving multiple nominations – Struan Bailey, Stephen McCluskey, Kyle Gold, Stuart Gilmour, Ryan Miller, Mark Stewart, Nick Kosic

Player of the Year

  • Hamilton Buccaneers winner – Gary Hunter
  • Runners up – Scott Dunnachie, Martin Gallagher, Cal McGeechan
  • East Kilbride Pirates youth winner – Mark Stewart
  • Runners up – Mark Cochrane, Gregor Martin, Jack Cochrane
  • East Kilbride Pirates Junior winner – Stephen McCluskey
  • Runners up – Nick Kosic, Gavin Russell

 

Share this page